PRO - BIO, první český výrobce biopotravin » O nás » Aktuality » BIOSLAVNOSTI přesvědčily, že to jde i bez lepku

BIOSLAVNOSTI přesvědčily, že to jde i bez lepku

 

Pondělí, 28. července 2014

Přes 3200 návštěvníků zavítalo v sobotu 12. července do areálu společnosti PRO-BIO, s.r.o. ve Starém Městě pod Sněžníkem. Letošní 9. ročník rodinného festivalu věnovali organizátoři tématu bezlepkových biopotravin.

Tři generace Martinů Hutařů otevřely nový bezlepkový mlýnFotogalerii z BIOSLAVNOSTÍ 2014 naleznete zde

Zakladatel a spolumajitel společnosti PRO-BIO, s.r.o. Ing. Martin Hutař slavnostně pokřtil nový bezlepkový mlýn. Se svým synem i vnukem pak symbolicky přestřižením pásky mlýn otevřel. „Mlýn jsme budovali více než rok. Je součástí našeho bezlepkového projektu. Loni jsme otevřeli bezlepkovou balírnu a nyní můžeme lidem nabídnout kvalitní bezlepkové potraviny z bio surovin. Náš provoz je v tomto směru zcela unikátní, spojuje v sobě jistotu absence lepku a kvalitu bio," řekl Ing. Martin Hutař. Na bezlepkovém stánku nabízela po celý den poradenství a své knihy Mgr. Zuzana Kobíková – autorka bezlepkové kuchařky Vařím s láskou.

Nejen bezlepkové produkty a pokrmy mohli zájemci nakoupit na bio trhu, který zaplňoval prostor před hlavní budovou společnosti. Ve stáncích byly nabízeny jak bioprodukty z nabídky PRO-BIO, s.r.o., tak i výrobky dalších ekologických farmářů a výrobců.

Bohaté občerstvení s lahůdkami v kvalitě bio potvrdilo, jak pestře, chutně a originálně se dá z biopotravin vařit. Čerstvé Bio trhjehněčí speciality v podobě klobás, guláše, pečeně s rozmarýnem či ragú s hříbky lákaly k ochutnání i ty, kteří zatím tento druh masa moc neznali. Jehněčí bio maso pochází z vlastní ekologické farmy společnosti PRO-BIO, s.r.o. Pestré vegetariánské pokrmy připravila brněnská firma Rebio, u nichž zájemci měli možnost ochutnat například zapečenou zeleninovou tortillu, pohankoto čili rizoto z pohanky s uzeným tofu, jáhly se zeleninou či vegetariánskou svíčkovou a bezlepkový guláš.

V rámci nabízených exkurzí nahlédli návštěvníci do provozů mlýna, bezlepkového mlýna, balíren a skladů, navštívili ekologickou farmu společnosti PRO-BIO, s.r.o. s chovem ovcí v Nové Senince či bio jatka ve Vysokých Žibřidovicích. „Zájem o exkurze je opravdu velký. Přestože jsme poskytli několik termínů během celého dne, brzy se zcela naplnily,“ sdělila Ing. Barbora Hernychová ze společnosti PRO-BIO, s.r.o.

Bio postavičkyPro děti byla připravena po celý den zábava a bohaté tvoření ve Špaldíkově dětském koutku. Areálem je provázely živé postavičky znázorňující netradiční bio plodiny v podobě Špaldíka, královny Pohanky, princezny Hrašinky, Cizrnky, Kukurózy a Rýžoura. „Je to cesta, jak biopotraviny a jejich původ přiblížit hravou formou i nejmenším návštěvníkům. Děti tak vidí, jak plodiny vypadají, seznámí se s nimi a je jim pak bližší pokrmy z nich ochutnat," řekla Ing. Barbora Hernychová.

Výstava fotografií Václava Hubaty, která probíhala v nově zrekonstruovaných prostorách v přízemní části bezlepkového mlýna, přiblížila návštěvníkům práci a život ekologických zemědělců zapojených do projektu NAŠE BIOFARMA. Vedle ní proběhla i výstava fotografií z prostředí rumunského Banátu, kde lidé i v dnešní době hospodaří tradičními způsoby za pomoci hospodářských zvířat. Pestré fotografie zvířat a ptáků, nainstalované poblíž bezlepkové balírny, zaujaly především nejmenší návštěvníky.

Odpolední a večerní část festivalu patřila hudebním vystoupením. Cimbálovku od Uherského Hradiště vystřídala místníSTO ZVÍŘAT staroměstská kapela Social Disproportion, svými převážně dětskými písničkami pokračovala punk-folková zpěvačka Karolína Kamberská. Návštěvníky postupně roztančili Nylon Jail, Gang ala basta, undergroundový Tony Ducháček & Garage a celý prostor před pódiem se zaplnil při vystoupení kapely STO ZVÍŘAT. Elektronická hudba Moimira Papalescu letošní BIOSLAVNOSTI kolem půl jedné po půlnoci ukončila. Alternativní styly hudby přirovnal Ing. Martin Hutař k alternativnímu způsobu zemědělství. „Na BIOSLAVNOSTI zveme kapely hrající rozličnou hudbu různých stylů, které dokážou překvapit. Stejně tak jako ekologické hospodaření je pestré a plné nečekaných událostí, které nám příroda připravuje. Již nyní vybíráme kapely na jubilejní 10. ročník," dodal Ing. Martin Hutař.

Další ročník BIOSLAVNOSTÍ se bude konat v sobotu 11. července 2015.

 

O nás

Odběr novinek

Recept měsíce

Marocký kuskus s houbami

Hledáte rychlý a snadný recept s houbami? My ho máme!

Facebook
 
 

| Zajímavé odkazy | www.probio.cz, tel.: 583 301 952, fax: 583 301 960, e-mail: probio@probio.cz

BIO Harmonie, BIOLINE
Bioslavnosti